#3 Ucz się języka za darmo na ulicy

lut 14, 2017 | Blog, Strefa ucznia | 0 komentarzy

Kursy językowe i zajęcia z dobrym lektorem pomagają nam w szlifowaniu języka obcego. Nauka samodzielna w domu z podręcznikami czy dobrodziejstwem Internetu jest jak najbardziej dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj, że ulice polskich miast to źródło darmowych lekcji języka obcego.

Oczywiście wszyscy wiemy, że podróże kształcą i pomagają nam szlifować język obcy, możesz także uczyć się języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego czy innego za darmo na ulicach naszych polskich miast. TAK TAK!

Każdy z nas od czasu do czasu wychodzi ze znajomymi na miasto do pizzerii, restauracji czy pubu. Tak takie miejsca to źródło darmowych lekcji.

Po pierwsze, poproś o menu w języku obcym, w którym się uczysz i zamów jedzenie np. po angielsku! I co z tego, że jesteś w Polce masz prawo a wręcz obowiązek wykorzystać każdą wolną chwilę na szlifowanie języka obcego Jeśli przełamałeś już swoje pierwsze opory spróbuj nawiązać krótką rozmowę z kelnerem czy kelnerką. Ja wciąż tak robię i próbuję swoich sił po hiszpańsku! Wychodzę z założenia, że jeśli jesteśmy w Polsce to z takiej „darmowej lekcji” korzystają dwie osoby zarówno ja, ale także osoba która mnie obsługuje ona także za darmo szlifuje język obcy.

Po drugie, pytaj o drogę tylko w języku obcym, którego się uczysz. Potraktuj to jako kolejną darmową lekcję na mieście. Nie zniechęcaj się, jeśli przechodzień ucieknie lub powie, że mówi tylko po polsku. Sprawdź, na ile pamiętasz zwroty i struktury z książki w realu.

Po trzecie, zwiedzaj polskie miasta ale w języku obcym np. po angielsku, niemiecku. Na pewno zdążyło Ci się zwiedzać takie miejsca jak zamki, katedry, muzea, wystawy etc. Znajdziesz tam mnóstwo ulotek i broszur opisujących je nie tylko po polsku, ale także w językach obcych. Jeśli uczysz się angielskiego w pierwszej kolejności przeczytaj ulotkę lub broszurę po angielsku a potem dopiero po polsku !!. Jeśli masz możliwość wybierz przewodnika, który oprowadza w twoim języku obcym. Zapewniam Cię, Twój mózg łatwiej i szybciej zapamięta nowe słowa poznane na wycieczce, na której byłeś osobiście niż gdybyś przeczytał lub przeczytała o tym wyjątkowym miejscu w podręczniku lub tylko w broszurze.

Po czwarte, wybierz się do kina na seans w języku obcym z napisami. Nie zniechęcaj się, swoim niskim poziomem języka. Nie chodzi o zrozumienie każdego poszczególnego wyrazu w języku obcym, ale o zaprzyjaźnienie się z melodyką i intonacją języka obcego, którego się właśnie uczysz. Postaraj się „wyłapać” przynajmniej kilka słów, zwrotów lub zdań. Staraj się słuchać jak najwięcej i najczęściej. I zaprzyjaźniać się z brzmieniem i melodyką języka. A teraz do dzieła wstań, ubierz się i na miasto. Powodzenia!

Autor: Iwona Wojsznis-Gruszka

Jeśli mój artykuł Was zainspirował, zapraszam na „metodyczne pogaduchy” pod adresem e-mail: iwona@satisfaction.com.pl.

[yuzo_related]