#2 jak przełamać barierę mówienia po angielsku

lut 8, 2017 | Blog, Strefa ucznia | 4 Komentarze

Jak przełamać barierę mówienia po angielsku

Wielu moich prywatnych znajomych oraz dorosłych kursantów często zadaje mi takie pytanie: Jak to zrobić, aby zacząć mówić? Czy takie pytania też krążą po twojej głowie? Większość dorosłych kursantów szuka sposobu, metody, techniki jak to zrobić. Ja także jako uczennica języka hiszpańskiego szukam sposobu na rozwijanie moje raczkującej komunikacji po hiszpańsku Oczywiście obecnie jest wiele możliwości, stron internetowych i narzędzi aplikacji, które mogą nas wspomóc. O nich napiszę kiedy indziej. Jednak chciałabym powiedzieć Wam o moim prywatnym sposobie, który stosowałam jeszcze na studiach i który obecnie stosuję w lekko zmodyfikowanej wersji ucząc się hiszpańskiego.

Zaprzyjaźnij się ze swoim głosem!

Jak często słyszysz w głowie swoje myśli uczestnicząc na zajęciach w szkole językowej? Nie nie odezwę się, bo przecież Kasia z ławki obok mówi; szybciej, ładniej, płynniej i ma większy zasób słów i na pewno skompromituję się i popełnię błąd. STOP! Błąd jest przecież potrzebny! Kto z nas nauczył się jeździć na nartach bez upadku? Które dziecko nauczyło się od razu mówić po polsku piękną polszczyzną używając zdań złożonych. STOP najpierw zaprzyjaźnij się ze swoim Głosem.

Nagrywaj i słuchaj!

Pamiętam mój pierwszy, jedyny i najwspanialszy magnetofon KAPSPRZAK. To on był moim oknem na świat gdy uparcie rozwijałam umiejętność zrozumienia tekstu nagranego a dokładnie piosenek moje ukochanej irlandzkiej wokalistki Sinéad O’Connor. Ale oprócz funkcji odtwarzania i cofania mój Kasprzak miał magiczną funkcję NAGRYWANIA. Nagrywałam się w każdej wolnej chwili opowiadając o swoim zeszłym weekendzie, poranku etc. Tak to Kasprzak pomógł mi przełamać pierwsze opory przed mówieniem czegokolwiek po angielsku.

Komórka 

A teraz? Zamieniłam Kasprzaka na Komórkę. Większość komórek nagrywa i każda pomoże TOBIE szlifować język obcy którego się uczysz! Pokażę Ci mój sposób jak ja to robię. Osobiście zamykam się w łazience w piątki raz w tygodniu i tuż przed kąpielą nagrywam krótką wypowiedź lub raczej powinnam napisać próbuję nagrać krótką wypowiedź po hiszpańsku o całym moim tygodniu. Tak wiem, że brzmi to DZIWNIE! Mówię SAMA do siebie tak twierdzą moje dzieci, ale ja mówię do mojej KOMÓRKI! Po czym dumna jak paw zażywam kąpieli. W sobotę lub niedzielę odsłuchuję nagranie kilka razy i zaprzyjaźniam się z moim głosem mówiącym po hiszpańsku.

Nagrywaj i słuchaj 

Niestety tu włącza mi się lektorskie spaczenie analizowania tekstu i wypowiedzi, ale tego nie proponuję TOBIE drogi UCZNIU przynajmniej na początku tej przygody z językiem. Ciesz się każdym krótkim nagraniem. Nagrywaj wypowiedzi o twoim codziennym życiu zwykle proste wypowiedzi na początku Czynią Cuda. To co mnie motywuje i ośmiela i naprawdę Cieszy to progres, który widzę odsłuchując poprzednie nagranie a szczególnie te pierwsze.

Nagradzaj się

TAK to bardzo budujące gdy słyszysz, że najpierw byleś w stanie nagrać 3 zdania a po pewnym czasie jesteś w stanie mówić około 1 minut! Nie martw się, że być może znajdą się tam błędy. Odsłuchuj z dumą i radością! Twoim zadaniem nie jest ukaranie się za popełnione błędy a nagrodzenie samego Siebie za wysiłek i za kolejny mały krok do przodu, który robisz na swojej drodze. Koniecznie przygotuj dla siebie małą nagrodę! Może kawałek ciepłej szarlotki z bitą śmietaną. Tak właśnie jest u mnie! Jeśli na mnie to działa to jest szansa, że pomoże także TOBIE! Koniecznie spróbuj i daj znać w Komentarzu jak Ci poszło! Trzymam kciuki!

Autor: Iwona Wojsznis-Gruszka

Jeśli mój artykuł Was zainspirował, zapraszam na „metodyczne pogaduchy” pod adresem e-mail: iwona@satisfaction.com.pl.

[yuzo_related]