NAJNOWSZE ARTYKUŁY

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

KATEGORIE

NEWSLETTER

Ruchome zegarki – ruch i nauka angielskiego

wrz 10, 2016 | Blog, Strefa lektora | 0 komentarzy

Witajcie tu Iwona. Sama jestem typowym kinestetykiem więc tym bardziej lubię wszelkie ćwiczenia, które angażują ruch i mięśnie nie tylko moich uczniów, bez względu na wiek, ale także moje! Znam lektorów, którzy nie wyobrażają sobie wprowadzania ruchu na zajęciach w grupie osób dorosłych początkujących w wieku 50+. Moi tzw. Seniorzy nie tylko sami odkrywają, że ruszając się i działając łatwiej zapamiętują słowa, ale przede wszystkim nie czują skrępowania ucząc się języka obcego. Dorośli mogą, a wręcz powinni poruszać się w czasie zajęć. Wtedy nauka będzie dla nich łatwiejsza, a uśmiech szybciej pojawi się na ich ustach. Chciałabym przytoczyć trzy ciekawe proste ćwiczenia kinestetyczne, dzięki którym moim uczniowie śmieją się do rozpuku.

Ruchome zegarki

Jeśli uczymy dzieci godzin w dowolnym języku obcym i chcemy wprowadzić ruch na zajęciach proponuję wykorzystać prostą do wykonania zabawę tzw. Żywe Zegary. Dzieci młodsze i starsze uwielbiają to ćwiczenie.
Dzieci dobierają się w pary. Każda z par dostaje konkretną godzinę do pokazania. Możemy wybór pozostawić dzieciom i poprosić aby same wybrały sobie na parę jedną godzinę. Na podłodze umieszczamy lub zapisujemy 4 cyfry 12, 3, 6, 9, które reprezentują cyfry na tarczy zegarka. Każde dziecko z pary jest wskazówką zegara. Dzieci umawiają się między sobą kto jest dłuższą wskazówka, a kto krótszą. Dzieci układają się na podłodze i formułują daną godzinę, pozostała część grupy odgaduje godzinę. Bardzo lubię i polecam to nietypowe ćwiczenie. Dlaczego? Jest po prostu inne niż na co dzień. Ponadto zauważcie, że dzieci ustalają między sobą sposób, w który zaprezentują swoją godzinę oraz kto jest którą wskazówką. Dlatego tym bardziej w tym ćwiczeniu łączymy autonomię ucznia, kooperację, naukę przez działanie, a przede wszystkim uśmiech. Zobaczcie sami.

Autor: Iwona Wojsznis-Gruszka

Jeśli mój artykuł Was zainspirował, zapraszam na „metodyczne pogaduchy” pod adresem e-mail: iwona@satisfaction.com.pl.

[yuzo_related]